دستگاه سرند در کارخانجات دستگاه‌های زیادی در خط تولید وجود دارد که هر یک از آنها مربوط به انجام یک‌سری از مراحل تولید انواع محصولات است. در این بین از جمله دستگاه‌هایی که تقریباً در اکثر کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و وجود آن کاملاً الزامی است، دستگاه سرند نام دارد. این دستگاه که در انواع و سایزهای مختلف تولید می‌شود برای مصارف گوناگون بکارگیری خواهد شد. وظیفه‌ی اصلی این دستگاه غربال‌گری بوده و به خوبی توانایی جداسازی انواع موادهای اولیه محصولات در…

ارتبـــاط بــا مــا

عنوان اسلایدر

دستگاه سرند چیست

 • 175  بازدید

دستگاه سرند

در کارخانجات دستگاه‌های زیادی در خط تولید وجود دارد که هر یک از آنها مربوط به انجام یک‌سری از مراحل تولید انواع محصولات است. در این بین از جمله دستگاه‌هایی که تقریباً در اکثر کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و وجود آن کاملاً الزامی است، دستگاه سرند نام دارد. این دستگاه که در انواع و سایزهای مختلف تولید می‌شود برای مصارف گوناگون بکارگیری خواهد شد. وظیفه‌ی اصلی این دستگاه غربال‌گری بوده و به خوبی توانایی جداسازی انواع موادهای اولیه محصولات در حوزه‌های مختلف را داراست.

گفتنی است که به طور کلی استفاده از دستگاه سرند برای غربال‌گری یا الک کردن شن و ماسه‌ها در معادن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو برای آنکه بتوان دانه‌های ریز و درشت را از یکدیگر سوا کرد، از این دستگاه بکارگیری خواهد شد. ناگفته نماند که از دستگاه سرند در ابتدائی‌ترین مرحله شروع تولید محصولات استفاده می‌شود.

https://rozup.ir/view/3342967/Sarand%20--%209126452535%20(2).JPG.jpg

دستگاه سرند چیست؟

در بعضی از صنایع، مرحله دانه‌بندی یکی از مهمترین مواردی است که باید به بهترین نحو ممکن انجام شود. در واقع اگر نیاز به تجزیه و تحلیل دانه‌های خشک باشد از دستگاه سرند استفاده می‌شود. در گذشته برای این منظور از الک‌های سنتی استفاده می‌شده که بکارگیری از آنها دردسرهای خاص خودش را داشته است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و با روی کار آمدن انواع و اقسام دستگاه‌های سرند، تا حد زیادی انجام این کار با دقت بیشتری پیش می‌رود. حتی لزوم استفاده از نیروهای انسانی نیز در این روش بسیار کمتر شده است و انرژی صرف شده برای به نتیجه رسیدن این کار نیز به طرز چشم‌گیری کاهش یافته است.

تفاوت انواع دستگاه‌های سرند در طول و عرض و همچنین طبقات آن است. در کنار این موارد میزان لرزش‌های این دستگاه نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. گفتنی است که در تولید این‌گونه دستگاه‌ها به جهت نتیجه بهتر، سطح دستگاه به صورت شیب‌دار در نظر گرفته می‌شود. همچنین دستگاه‌های سرند با توجه به کیفیت‌شان قابلیت الک کردن از چند میکرون تا چند سانتی‌متر را دارا خواهند بود.


انواع سرند

همانطور که عنوان شد این دستگاه دارای انواع بخصوصی است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد:

·       سرند ویبراتوری

اگر بنا به دانه‌بندی انواع مصالح شکسته، خشک و مرطوب از معادن کوهی باشد، استفاده از دستگاه سرند ویبراتوری در دستور کار قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به ظرفیت بسیار مناسب آن که دانه‌بندی تا 400 تن در ساعت را نیز افزایش می‌دهد، اشاره کرد. سرند ویبراتوری در ابعاد کفی، دوطبقه، سه طبقه و در دو نوع روغنی و گریسی ساخته میشود و به طریقی ساخته شده که حرکت ارتعاشی منظمی فقط در تمامی سطوح توریها ایجاد می نماید این ارتعاش به شاسی و پایه منتقل نمی گردد . نیروی محرکه را می توان به وسیله موتور دیزل ایجاد نمود تعویض توریها بسادگی امکان پذیر است. سرند های تولیدی این شرکت نیاز به سرویس فوق العاده ندارد و فقط خوب است هر روز قبل از شروع کار، دستگاه را گریسکاری نمود .

·       سرند گریزلی

اگر برای موادهای درشت‌تر نیاز به دستگاه‌های غربال‌گر باشد، از دستگاه سرند گریزلی بکارگیری خواهد شد. از ویژگی‌های ظاهری این دستگاه می‌توان به سطح مقطع ذوزنقه‌ای شکل آن اشاره کرد که قسمت‌های بیشتر آن از جنس فولاد است. ناگفته نماند که از این دستگاه سرند به جهت افزایش ظرفیت دانه‌ها قبل از بکارگیری سنگ‌شکن‌های فکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

https://rozup.ir/view/3342966/Sarand%20--%209126452535%20(1).JPG.jpg

کاربرد سرند

همانطور که در ابتدای این مقاله گفته شد، به طور کلی هدف از استفاده از دستگاه سرند غربال‌گری انواع محصولات است که در ادامه به بعضی از این محصولات اشاره خواهیم کرد:

·       سرند خاک

از انواع دستگاه سرند در صنایع معدنی نیز استفاده خواهد شد و درست زمانی که نیاز به جداسازی شن و ماسه است، بکارگیری از این دستگاه در اولویت قرار خواهد گرفت. گفتنی است که برای این منظور باید از دستگاه‌های مختلف سرند استفاده کرد چرا که باید بنا به نیاز دانه‌های شن و ماسه را از یکدیگر جدا کرد.

·       سرند حبوبات

برای بسته‌بندی حبوبات نیز می‌توان از این دستگاه بهره برد. در واقع اگر خواهان یک خروجی باکیفیت از محصولات این‌چنینی هستیم، باید در کارخانجات مربوطه استفاده از سرند حبوبات در دستور کار قرار بگیرد.

·       سرند کاغذسازی

در صنعت کاغذ نیز برای آنکه بتوان مواردی مانند چسب، موم، نایلون و مواردی از این دست را از کاغذ خمیر متمایز شود از دستگاه سرند کاغذ استفاده می‌شود. عملکرد بسیار مناسب این دستگاه برای این صنعت به خوبی نشان می‌دهد که دستگاه‌های سرند باید در تمامی بخش‌های صنعتی مورد استفاده قرار بگیرد.عملکرد دستگاه سرند

فرض کنید یک دستگاه دستی الک دارید، حال می‌خواهید موادهای دلخواه‌تان را غربال کرده و نوع مناسب را در اختیار داشته باشید. برای این منظور چه می‌کنید؟ به طور حتم موادها را بر روی الک قرار داده و سپس با شدت تکان می‌دهید. طرز کار دستگاه‌های سرند نیز تقریباً به همین شکل است. با این تفاوت که نیروی انسانی در آن دخالت نخواهد داشت. به بیان دیگر، موادهایی که قصد داریم دانه‌بندی یا غربال شوند را در اولین طبقه دستگاه قرار داده و سپس با روشن کردن دستگاه، ارتعاشاتی ایجاد خواهد شد که سبب تکان خوردن موادها می‌شود و در نتیجه طبق اندازه‌ای که برای جداسازی موادها به توری دستگاه داده‌ایم، عمل الک صنعتی خاتمه می‌یابد. ضمناً این اتفاق برای تمامی طبقات دستگاه به نوبت اجرا خواهد شد تا کار دستگاه سرند با موفقیت انجام شود.ویژگی های سرند

تمامی دستگاه‌های سرند از ویژگی‌های خاص خودشان برخوردار هستند اما به طور کلی از موارد زیر می‌توان بعنوان ویژگی‌های کلی دستگاه‌های سرند نام برد:

 • این‌گونه دستگاه‌ها مقاومت بسیار عالی دارند.
 • شفت‌های دستگاه‌های سرند از فولاد آلیاژی است.
 • بکارگیری از سامانه‌ی دوگانه‌ی یاتاقان در این‌گونه دستگاه‌ها.
 • دارا بودن شیب‌های مناسب برای به نتیجه رسیدن بهتر دانه‌بندی.
 • استفاده از سامانه‌های روانکاری و گریسی.
 • ظرفیت‌های مختلفی مانند 1000 تن در ساعتو
 • جداسازی دانه‌های حداقل از 20 میلی‌متر.

با توجه به موارد گفته شده، اگر نیاز به چنین دستگاه‌هایی دارید، باید توجه کنید که برای تهیه آنها حتماً از مراکز مجاز اقدام نمایید تا در این صورت کیفیت دستگاه‌های خریداری شده مطلوب باشد.‌

 

https://rozup.ir/view/3151707/Tamas%20Backlinka-IR%20(1).jpg

989126452535+ 

989122073555+ 

آدرس کارخانه: تهران، جاده ساوه، سه راه ادران، شهرک صنعتی قلعه میر، خیابان رینگ کار، صنعت سوم، پلاک 15

لایک : 5
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]

ارتباط با ما

 • ایمیل: Safecrusher@Gmail.com
 • تلفن همراه: 989126452535+
 • تلفن همراه: 989122073555+
 • تلفن تماس: 02156454650
 • آدرس کارخانه: تهران، جاده ساوه، سه راه ادران، شهرک صنعتی قلعه میر، خیابان رینگ کار، صنعت سوم، پلاک 15